İş GeliştirmeKadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı

Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen ‘Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’nın temel hedefi; Türkiye'de kadın girişimciliğinin ve kadınların iş hayatına katılımının geliştirilmesidir. Programın uygulama süresi 2014 – 2017 yılları arasında toplamda 4 yıldır.
 
EBRD, programa ilgi gösteren Türk bankalarına 300 milyon Euro’ya kadar kredi akışı sağlamaktadır. Avrupa Birliği, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İşkur kredi imkânlarının iyileştirilmesi, küçük işletmelere danışmanlık ve bankalara teknik destek verilmesi amaçlarıyla programa toplam 38 milyon Euro’luk destek sağlamaktadır. 
 
Şu ana kadar Vakıfbank (30 milyon dolar), Finansbank (50 milyon Euro), Türkiye İş Bankası (55 milyon dolar) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB, 50 milyon Euro) EBRD ile kredi sözleşmelerine imza atarak programa katılan bankalar olmuşlardır.
 
Programın amacı; 
Kadınlar tarafından yönetilen KOBİ’lerin sürdürülebilir büyümeleri ve istihdam yaratmaları için finansmana erişim konusunda desteklenmeleri, 
Programa katılan bankalara sağlanan teknik destek aracılığı ile kadınlar tarafından yönetilen KOBİ'leri hedefleyen sürdürülebilir kredi mekanizmalarının oluşturulması,
Kadınların sahibi olduğu ve kadınlar tarafından yönetilen KOBİ'lerin bilgiye erişim, finans dışı iş geliştirme hizmetleri ve iş ağları fırsatları konularında desteklenmesidir.
 
Program Türkiye genelinde toplamda 15.000’den fazla kadın girişimciye ulaşmayı hedeflemektedir. 
 
Programdan faydalanabilmek için şirketin genel operasyonel yönetim sorumluluğu bir kadının elinde olmalıdır. Program 250'den az çalışanı olan ve yıllık cirosu 50 milyon Euro’dan az veya toplam bilançosu 43 milyon Euro’dan az olan işletmelere yöneliktir. Kadın yönetici şirketin belli bir miktar ya da tüm hisselerinin sahibi de olabilir, ancak bu bir ön koşul değildir.
 
Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı ve başvuru süreci hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için www.kadinisletme.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 
 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 86 ziyaretçi çevrimiçi