EUREKA

EUREKA, 1985’te Türkiye’nin de içinde bulunduğu 19 Avrupa ülkesi ve AB Komisyonu tarafından kurulmustur. Zaman içerisinde EUREKA ağının etkisinin ve islevselliğinin artmasıyla EUREKA programına üye olan  ülkelerin sayısı artarak 41’e yükselmistir. Bir çok ülke Ulusal İrtibat Noktaları (National Information Points - NIPs) ağı yoluyla EUREKA projelerine katılmaktadır.

Bunların yanında, EUREKA’nın başlattığı yeni uygulama ile işbirliğini arttırabilmek adına Avrupa dışındaki araştırma ve geliştirme potansiyeline sahip ülkeler Asosye Ülke statüsünde EUREKA’ ya dahil olabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Fikri Mülkiyet Hakları

EUREKA ve EUROSTARS programları kapsamında oluşturulan projeler uluslararası işbirliğine dayalı ortaklı projeler olduğundan proje başlamadan önce ya da proje süresince fikri mülkiyet haklarının paylaşımına ilişkin konulara hassasiyet göstermek gerekmektedir. Ortaklar arası fikri mülkiyet haklarının paylaşımı konusunda ulusal kuruluşların herhangi bir tasarrufu olmamakla birlikte şirketlerin bu konuda hukuki destek alması ve fikri haklara ilişkin temel kavramlara hakim olması beklenir. Aşağıdaki bağlantılarda Türk şirketlerine yardımcı olabileceğini düşündüğümüz rehber dokümanlar sunulmuştur.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

EUROSTARS Programı

2011 yılı itibariyle EUROSTARS programına 33 üye ülke bulunmaktadır. Her ülkenin kendi ulusal destek kuralları geçerli olup bu kurallar ile ilgili bilgilere ve ulusal irtibat noktaları bilgilerine ülke isimlerini tıklayarak ulaşabilirsiniz. EUROSTARS programına katılan ülkelerin listesi için tıklayınız

 

 

 

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 50 ziyaretçi çevrimiçi