Hisarcıklıoğlu’ndan istihdam, finansman ve yerli oto üretimindeki desteğe teşekkür

alt

Ankara Ticaret Odası tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Ankara'nın En'leri Ödül Töreni"nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyası adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direk sonuç almaya yönelik desteğine teşekkür ederken, bu sayede 2017 yılında istihdam, finansman ve yerli otoda 3 önemli adım atıldığını vurguladı.​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı "Ankara'nın En'leri Ödül Töreni”nde bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantının Ankara iş dünyası için gurur günü olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iş dünyasından yetişmiş birisi olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu nedenle, derdimizi, sıkıntımızı kendisiyle kolayca paylaşıyoruz. Desteğini her zaman hissediyoruz. Bizlerin hissiyatına tercüman oluyor, anında çözüm üretiyor. Kendisi aynı zamanda yeşil sahalardan geldiğinden, şunu rahatça söyleyebilirim diye düşünüyorum. Topu orta sahada çevirmiyor. Yan pas, geri pas, zaman kaybetmiyor. Direk kaleyi, yani sonuç almayı düşünüyor. İşte bu sayede, sadece 2017 yılında, 3 önemli adımı, birlikte atmamızı sağladı” dedi.

-2017’de önemli adımlar atıldı

Hisarcıklıoğlu istihdam, finans ve yerli oto alanında atılan adımları şu sözlerle anlattı: “İstihdamda, özel sektörü teşvik edecek, ödüllendirecek yeni bir şeylere ihtiyaç var dedik. Şubat ayında TOBB Ekonomi Şurasında hemen talimatı verdi. İstihdam seferberliği başlatıldı. Tarihi destekler sağlandı. Bu sayede istihdamı hızla artırdık. Allah nasip ederse, önümüzdeki ay, istihdamda en başarılı illeri-girişimcilerimizi de birlikte ödüllendireceğiz. İkinci olarak, finansman noktasında, bankaları hareketlendirmemiz lazım dedik. Sayın Cumhurbaşkanımız burada da yolumuzu açtı. Hükümetimizle birlikte, hayata geçirdiğimiz projeler, KOBİ’lere can suyu oldu. Ekonominin çarkları dönmeye başladı. 81 il’deki Odalar-Borsalar ile TOBB, tüm kaynaklarını bir araya getirdi. Bankalarla, kredi faizi olarak yıllık yüzde 9,90’da anlaştık. Böylece, bugüne kadar ticari kredilere uygulanmış en düşük faizi hayata geçirmiş olduk. Hükümetimiz, KOSGEB aracılığıyla, 3 yıl vadeli ve faizsiz olarak, 50 bin lira işletme kredisi imkanı sağladı. TOBB’un kurucu ortağı olduğu Kredi Garanti Fonu KGF’nin, kredi kefaleti hacmi de, Hükümetimiz desteğiyle artırıldı. Bu projelerle birlikte, Türkiye çapında 653 bin firma banka kredisi kullanabildi. Şimdi benzer adımları, Bankalarımızdan da görmek istiyoruz. Sağolsun burada Sayın Cumhurbaşkanımız bizi yalnız bırakmadı. Yüksek faize karşı, onun liderliğinde sesimizi duyurduk Ve üçüncü olarak, tarihi bir adımın atılmasını sağladı. 73. Genel Kurulumuzda Sayın Cumhurbaşkanımız bizden bir çağrıda bulundu. Türkiye’nin otomobilini yapacak babayiğit TOBB’un içinden çıksın dedi. Biz de, ‘siz bizim yanımızda olun, biz bunu yaparız’ dedik. Yoğun bir mesai yaptık ve 5 babayiğidi ortaya çıkardık. Tarihimizde bir ilki başaracak olmanın heyecanı içindeyiz. İnşallah 2019’da ilk prototip ortaya çıkacak. 2021’de de ticari satışlar başlayacak. Bunu sadece bir araba yapma projesi olarak görmüyoruz. Türkiye’nin otomobili projesi, aynı zamanda ülkemiz sanayisinin, teknolojik dönüşümünü de sağlayacak.”

-Sıkıntıları aşacak iradeye sahibiz

Türkiye ekonomisinin büyük yollar katettiğine vurgu yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, reform ve istikrar adımlarıyla Türkiye’nin adeta çehresinin değiştiğini anlattı.Ekoniminin doğası gereği sıkıntıların da olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Ama hepsini aşacak iradeye ve imkâna sahibiz. Hep birlikte el ele verdiğimizde, ülkemiz hak ettiği yere gelecek. Yani dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecek. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun. Gerisini biz hallederiz” diye konuştu.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmada, "Ekonomisi güçlü olmayan bir devletin altyapı yatırımları da diğer hizmetleri de milleti memnun edecek düzeyde olamaz. Böyle bir devletin güçlü bir ordu kurabilmesi ise hiç mümkün değildir" ifadesini kullandı. Erdoğan, Ankara Ticaret Odası tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Ankara'nın En'leri Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, dört yıllık bir aranın ardından ödül töreninde tekrar birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Ödül kazanmaya hak kazanan firmaları ve iş adamlarını tebrik eden Erdoğan, "Ülkemizdeki pek çok kuruluş gibi Ankara Ticaret Odamız da Feto'nun tacizleri altında sıkıntılı bir dönem geçirdi. Hamdolsun, o günler geride kaldı." diye konuştu.

ATO'nun Ankaralılara, Ankaralı iş adamlarına, esnaflara hizmet veren bir kuruluş olarak çalışmalarını kararlı bir şekilde sürdürdüğünü dile getiren Erdoğan, oda yönetiminin milletini seven tüm kesimleri bir araya getiren çoğulcu yapısıyla ortaya koyduğu gayretleri, elde ettiği neticeleri yakından ve takdirle takip ettiğini söyledi. Erdoğan, "Ankara'nın sadece bürokrasinin değil aynı zamanda üretimin, girişimin, ihracatın, istihdamın ve verginin de iddialı şehri olduğunu ortaya koyan sizlere şükranlarımı sunuyorum." ifadesini kullandı.

Güçlü ekonominin güçlü devlet olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ekonomisi güçlü olmayan bir devletin altyapı yatırımları da diğer hizmetleri de milleti memnun edecek düzeyde olamaz. Böyle bir devletin güçlü bir ordu kurabilmesi ise hiç mümkün değildir. Peki ekonomi nasıl güçlü olacak? Bunda elbette devletin izlediği politikaların rolu çok büyüktür. Siyaset her alanda olduğu gibi ekonomi konusunda da çok belirleyici ama ekonomi asıl gücünü milletten alır. Milletin çalışkanlığı, üretimi, gayretiyle ortaya çıkardığı katma değerin bir bölümü devletin hazinesine gider. Bu gelirle de devlet temel görevlerini yerine getirir."

Geçmişten bugüne devletlerin farklı gelir kaynakları olduğuna dikkati çeken Erdoğan, kimi ülkelerin petrol ve doğal gaz gibi yer altı zenginlikleriyle kimilerinin de başka imkanlarıyla ekonomisini güçlendirdiğini vurguladı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Herkesin adeta 'öldük, bittik, tükendik' havasıyla baktığı 2016 yılında dahi yüzde 3,2 oranında bir büyüme elde ettik. Bu yıl ilk iki çeyrekte yüzde 5,2'yi yakaladık. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte çok daha büyük oranlar bekliyoruz. 2017 büyümesinin yüzde 6'dan fazla, muhtemelen yüzde 7 civarı olması kimseyi şaşırtmayacaktır. Yatırımlarda bu yılın ilk üç çeyreğinde yüzde 20'nin üzerinde bir artış elde ettik. Ve sanıyorum yıl bittiğinde tüm zamanların rekorunu kırmış olacağız."

- "Hedef 1 trilyon dolar"

Türkiye'nin toplam milli gelirinin göreve geldiklerinde 236 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, bunu şu anda 853 milyar dolara çıkardıklarını, az bir gayretle 1 trilyon dolara ulaşılabileceğini, hedefin bu olduğunu söyledi.

"Bunu sizlerle beraber yaptık, sizlerle beraber yapmaya devam edeceğiz." diyen Erdoğan, kişi başına milli gelirin 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara yükseldiğini ifade etti.

Türkiye'nin, milli gelire göre dünyanın 17'nci, satın alma paritesiyle hesaplandığında ise dünyanın 13'üncü büyük ekonomisine sahip olduğunu aktaran Erdoğan, "Hedefimiz 10 büyük ekonomi arasına girmek. Türkiye böyle yürüyor. Bunun için mevcut durumumuzu ikiye katlamamız yeterli olacak." şeklinde konuştu.

- "Durmak yok, yola devam"

Geçen 15 yılda neredeyse 3,5 kat büyümüş Türkiye'nin yeni bir hamleyle, gelecek 6-7 yılda 2 kat daha büyümesinin önünde hiçbir engel olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için "2023" dediklerini belirterek, "Olur mu? Olur. Durmak yok, yola devam." dedi.

Erdoğan, kapasite kullanım oranlarının yüzde 80'i bularak son 10 yılın zirvesine çıkmasının, üretimdeki artışın ve büyüme eğiliminin sürdüğüne işaret ettiğini kaydetti.

- Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise, "Esnaf ve tacirimiz, ülkemizde bir daha oyunlar oynanmaması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne 'evet' dedi. 2019'da da inşallah istikrardan, güvenden, tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devletten yana tavır koyacaktır." dedi.Tüfenkci, Ankara'nın, girişimcisi, sanayicisi, tüccarı, esnafı ve üniversiteleriyle öncü sektörlerin yer aldığı üreten bir şehir olduğunu belirtti.Kentin, savaş meydanlarında kurulan, inancın, mücadelenin, yeniden doğuşun ve umudun başkenti olduğunu anlatan Tüfenkci, Ankara'nın bu özelliğinin, hain darbe girişiminde bir kez daha şahlandığını ve kentin 15 Temmuz gecesi destan yazdığını vurguladı.

Bakan Tüfenkci, "Esnaf ve tüccarımız, Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a duyduğu sevgi ve güvenle meydanlara inerek vatanımıza sahip çıkmıştır. 16 Temmuz'dan itibaren kepenkleri, iş yerlerini açarak ekonomimize sahip çıktı." diye konuştu.

- ATO Başkanı Baran

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da, "Farklı siyasi görüşten bütün arkadaşlarımızla şu bayrağın altında, bu ülkenin istiklali ve istikbali, daha güzel yarınları, kayıtsız şartsız bağımsızlığı için el birliğiyle gönül birliğiyle durmadan, dinlenmeden çalışmamız gerektiğini biliyoruz." dedi. Baran, törende yaptığı konuşmada, ödedikleri vergi, kazandırdıkları döviz ve sağladıkları istihdamla hem Ankara hem de ülke ekonomisine katkıda bulunan iş adamlarının, ekonominin neferleri olduğunu söyledi.

- ATO Meclis Başkanı Gürgür

ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür ise ödül verdikleri firmaların, kendilerine kar sağlamanın yanı sıra ülke ekonomisine de katkı yaptığını anımsatarak, "İnsanımıza istihdam alanı sağlıyorlar. Ticari potansiyeli yükselterek refahın toplumda yaygınlaşmasına hizmet ediyorlar. Ekonomik ve ticari alanlarda küresel rekabetin en yoğunlaştığı günümüzde bu yarışlarda geride kalmamak için girişimcilere her zamankinden daha fazla ihtiyaç var." ifadesini kullandı.


 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 149 ziyaretçi çevrimiçi