Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinde değişiklik

altKurumlar vergisi mükelleflerinin 2018, 2019 ve 2020 hesap dönemlerine ait kazançları üzerinden yüzde 22 kurumlar vergisi alınacak.Maliye Bakanlığının "Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre kurumların 2018, 2019 ve 2020 yılı vergilendirme dönemlerine ait kazançları için kurumlar vergisi yüzde 22 olarak belirlendi.Bakanlar Kurulu da yüzde 22'lik oranı, yüzde 20'ye kadar indirmeye yetkili kılındı. 

Devamını oku...

 

Gümrük Müşavirliği, asgari ücretleri belirlendi

altGümrük müşavirliği ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği asgari ücret tarifesi yeniden düzenlendi.Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.Buna göre, gümrük müşavirliği asgari ücretleri 47 lira ile 850 lira arasında olacak.

Devamını oku...

 

Vergiye uyumlu mükelleflere % 5 indirim

altMaliye Bakanlığınca, vergiye uyumlu mükelleflere yüzde 5'lik vergi indirimi 1 Ocak'tan itibaren uygulamaya konulacak.Maliye Bakanlığının vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi uygulanmasına ilişkin usul ve esasların yer aldığı Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Devamını oku...

 

Cari açık, beklentilerin altında arttı

altTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre cari işlemler açığı, Ekimde 3,8 milyar dolar ile ekonomistlerin beklentilerinin altında gerçekleşti.TCMB tarafından açıklanan Ekim ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre cari işlemler açığı, Ekimde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 2,2 milyar dolar artarak 3,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Devamını oku...

 

Kırsal yatırımlara, 252 Milyon Avroluk Yeni Hibe paketi

altTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 252 milyon avro hibeyle destekleyeceği yatırımlar için proje başvuru çağrısında bulundu.TKDK’den yapılan açıklamaya göre, başvuru çağrısı, Avrupa Birliği’nin (AB) aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) II Programı 3. başvuru çağrı ilanı kapsamında yatırım yapmak isteyen girişimcilerin destek almak üzere gerçekleştireceği başvuruları içeriyor.

Devamını oku...

 

Merkez Bankası, Aralık ayı beklenti anketi

altTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi'ne göre, yılsonu büyüme beklentisi yüzde 5,5'ten yüzde 5,7'ye yükseldi.TCMB'nin, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 71 katılımcıyla gerçekleştirdiği "2017 yılı Aralık ayı Beklenti Anketi" yayımlandı.

Devamını oku...

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  KOBİ Bilgi Sitesi, 5 Şubat 2005 tarihli ve 25718 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Başbakanlık (2005/2) genelgesine istinaden “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reform Programı” çerçevesinde, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerce (KOBİ),kurulum ve işletme faaliyetlerine ilişkin olarak ihtiyaç duyulacak tüm bilgilere hızlı ve etkin bir şekilde ulaşılabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

  KOBİ Bilgi Sitesi Haber bültenine üye olmak için tıklayınız.

  Yasal Uyarı

  Bilgilendirme