Kuru Fasulye,Nohut ve barbunya ithalatında,gümrük vergisi sıfırlandı

altKuru fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranları sıfıra indirildi. Bakanlar Kurulunun "İthalat Rejimi Kararına Ek Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, kuru baklagillerden tohumluk olmayan fasulye türleri, barbunya, nohut ve börülce ithalatında AB, EFTA, Bosna-Hersek, Güney Kore, Malezya, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılacak ithalatta gümrük vergisi oranı sıfır olarak uygulanacak.
 

 

İthalatta, haksız rekabetin önlenmesi

altEkonomi Bakanlığınca, Çin menşeli bazı araçlarda kullanılan kauçuktan dış lastik ithalatında dampinge karşı önlem alınmasına karar verildi.Bakanlığın, "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, yürütülen soruşturma sonucu, Çin menşeli kauçuktan dış lastik ithalatında mevcut önlemin yürürlülükten kaldırılması durumunda damping ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu tespit edildi.
 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kasım ayı verileri açıklandı

altGümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, Kasımda ihracat 14 milyar 232 milyon dolar, ithalat ise 20 milyar 519 milyon dolar oldu.Bakanlığın, Kasım ayına ilişkin dış ticaret, ticaret, esnaf ve kooperatiflere ilişkin geçici idari verilerine ilişkin bülteni yayımlandı.

Devamını oku...

 

Dahilde işleme rejimi Kararında, değişiklik

altBakanlar Kurulunun, Dahilde İşleme Rejimi Kararında Değişiklik Yapılması Hakkında Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, onaylanmış kişi statü belgesi sahibi firmaların indirimli teminat uygulamasından ihracat performansı esasına göre yararlandırılması ve Dahilde İşleme İzin Belgesi/İzni kapsamında taahhütlerini yerine getiren firmaların işlemlerinin mümkün olduğunca bürokrasiden arındırılmış ve basitleştirilmiş usullerde tekemmül ettirilmesine yönelik ilave düzenlemeler yapılabilmesi sağlandı Ayrıca, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında uygulanan müeyyideler, müeyyideye yol açan ihlaller ile orantılı olarak tekrar düzenlendi.Rejimi, kurallarına uygun bir şekilde kullanan firmalar ile rejim kurallarını ihlal eden firmalar ayrıştırıldı.
 

 

EXIMBANK 'tan, 100 $ İhracata 27 $ Finans desteği

altTürk Eximbank, 2018'de ihracatçılara sağlayacağı 46 milyar dolarlık destekle, her 100 dolarlık ihracatın 27 dolarına finansman sağlayacak.Ekonomi Bakanlığının, faaliyetlerine ilişkin hazırlanan rapordan derlediği bilgilere göre, Türk Eximbank, bankacılık sektörü tarafından verilen ihracat kredilerinin yüzde 46'sını tek başına sağlıyor. 

Devamını oku...

 

Katma Değer Vergisi Beyannamelerinin verilme süresi uzatıldı

alt24 Kasım 2017 günü sonuna kadar verilmesi gereken Katma Değer Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 27 Kasım 2017 Pazartesi günü sonuna kadar uzatılmıştır. Beyanname verme sürelerinin uzatılması ödeme süresini etkilemeyeceğinden, mükelleflerin beyan ettikleri vergileri kanuni süresinde (27 Kasım 2017, Pazartesi) ödeyeceklerdir.  

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  KOBİ Bilgi Sitesi, 5 Şubat 2005 tarihli ve 25718 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Başbakanlık (2005/2) genelgesine istinaden “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reform Programı” çerçevesinde, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerce (KOBİ),kurulum ve işletme faaliyetlerine ilişkin olarak ihtiyaç duyulacak tüm bilgilere hızlı ve etkin bir şekilde ulaşılabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

  KOBİ Bilgi Sitesi Haber bültenine üye olmak için tıklayınız.

  Yasal Uyarı

  Bilgilendirme