Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

altBuna göre ihracat, ithalat ve transit işlemlerinin yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sahibi firma tesisinden yapılmasını sağlayan uygulamanın daha yaygın kullanılabilmesine imkan tanınacak.Bu kapsamda, ithalat ve transit işlemlerinin yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sahibi firma tesisinden yapılmasına ilişkin iş akışları sadeleştirilerek daha kolay, anlaşılır ve uygulanabilir hale getirilecek. Tüm rejimlerde yerinde gümrükleme uygulamasına olanak sağlanacak.

Devamını oku...

 

İşe iade taleplerinde dava açılmadan önce arabulucuya başvurulacak

altBireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olacak.TBMM Genel Kurulu, “arabuluculuk yasası” olarak da adlandırılan İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısını görüşmeye devam edecek.

Devamını oku...

 

Eylül ayında 3.007 kapasite raporu onaylandı

altEylül ayında onaylanan 3,007 kapasite raporunun; 812’si İstanbul’da, 202’si Bursa’da, 197’si İzmir’de, 169’u Ankara’da, 126’sı Konya’da, 112’si Kocaeli’nde, 97’si Gaziantep’te, 70’i Kayseri’de, 67’si Antalya’da ve 65’i Manisa’da, düzenlendi.TOBB Sanayi Veri Tabanındaki aktif kapasite raporlarının toplam sayısı 65.510; bu işyerlerindeki çalışan sayısı ise 2.890.547 olarak belirlendi.

Devamını oku...

 

Yatırımcılar, Bürokrasiyle Zaman Kaybetmeyecek

altTürkiye'de iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla yatırımcının önündeki bürokratik süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.2018-2020 dönemi Orta Vadeli Program'dan (OVP) derlenen bilgilere göre, gelecek üç yılda büyüme ve istihdamın daha fazla desteklenmesi amacıyla iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesine önem verilecek.

Devamını oku...

 

Meyve ve Sebzede "AMBALAJ" Standartı Belirlendi

altSebze ve meyvelerin ambalajlanmasında, taşınmasında, depolanmasında ve perakende satışa sunulmasında uyulması gereken standartlara ilişkin usul ve esaslar belirlendi.Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Devamını oku...

 

Ertelenen Prim Borçları hakkında duyuru Yayımlandı

altErtelenen prim tutarları için yeni ödeme sürelerinin belirlenmesi veya ertelenen prim tutarlarının  ödeme süresini duyurdu. Ertelenen prim tutarlarının tahsilatından vazgeçilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Devamını oku...

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  KOBİ Bilgi Sitesi, 5 Şubat 2005 tarihli ve 25718 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Başbakanlık (2005/2) genelgesine istinaden “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reform Programı” çerçevesinde, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerce (KOBİ),kurulum ve işletme faaliyetlerine ilişkin olarak ihtiyaç duyulacak tüm bilgilere hızlı ve etkin bir şekilde ulaşılabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

  KOBİ Bilgi Sitesi Haber bültenine üye olmak için tıklayınız.

  Yasal Uyarı

  Bilgilendirme