HaberlerKOBİ HaberlerGAP ve DAP Bölgesinde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmelerine Hibe Desteği Verilecek

GAP ve DAP Bölgesinde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmelerine Hibe Desteği Verilecek

alt

 

GAP ve DAP bölgesinde bulunan illerde, en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletmesi yatırımlarına 2013-2015 yılları arasında hibe desteği uygulanacak.

 

 

 

 

 

Bakanlar Kurulu'nun ''Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar''ı 16.02.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Üreticilerin bireysel veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip damızlık sığır işletmesi yatırımlarına 2013-2015 yılları arasında hibe desteği uygulanacak.

Kurulacak işletmelere inşaat (yeni yatırım) için yüzde 30, damızlık gebe düve alımı (hayvan alımı) için yüzde 40, sağım ünitesi ve/veya soğutma tankı alımına (makine alımı) yüzde 40 oranında hibe desteği uygulanacak. Desteklemeden yararlanacak projelerde inşaat yapımı, hayvan ve makine alımı olarak belirlenen üç yatırımın da yer alması gerekmekte olup, söz konusu destekten bir kez faydalanılabilecektir.

Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden karşılanacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek ve bankaya, destekleme tutarının yüzde 0,2'si oranında hizmet komisyonu ödenecektir.

Hibe desteklerinden kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları yararlanamayacaktır. Ayrıca bu karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacaklardır.

Kanun hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 101 ziyaretçi çevrimiçi